Sprawdź ubezpieczenie pośrednika

Każdy pośrednik nieruchomości zobowiązany jest do ubezpieczenia swojej aktywności zawodowej. OC pośrednika w obrocie nieruchomościami to zatem nic innego, jak zabezpieczenie na okoliczność konsekwencji ewentualnych błędów, popełnionych podczas praktyki zawodowej; błędów których konsekwencje mogą dotknąć osoby trzecie, bądź też mienie przez nich posiadane. Ujmując rzecz inaczej, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pośrednika w obrocie nieruchomościami stanowi zabezpieczenie zarówno samego pośrednika jak i jego klientów. W sytuacji w której pośrednik takiego ubezpieczenia nie posiada, wiąże się to, z jednej strony z koniecznością zapłacenie horrendalnej kary oraz koniecznością pokrycia powstałych szkód z własnej kieszeni. Z drugiej natomiast strony, brak takiego ubezpieczenia może oznaczać dla klienta konieczność dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej.

Ubezpieczenie a rzeczywistość

Podejmując decyzje o zakupie domu czy mieszkania, podejmujemy równocześnie decyzje o powierzeniu naszych losów w ręce obcej osoby, ufając iż mamy do czynienia z profesjonalistą, który sprawnie i bezboleśnie przeprowadzi nas przez cały proces zakupowy

Autor zdjęcia: JoeInSouthernCA

Fakt posiadania ubezpieczenia to jedna kwestia, drugą kwestią, niemniej istotną, jest wysokość sumy gwarancyjnej na którą owo ubezpieczenie opiewa. Według statystyk bowiem, znaczna część pośredników w obrocie nieruchomościami posiada jedynie podstawowe ubezpieczenie, w przypadku którego wysokość sumy gwarancyjnej wynosi równowartość 25 tysięcy euro, czyli w przybliżeniu 100 tysięcy złotych. Nie jest to na pewno kwota adekwatna do ryzyka z jakim musi się liczyć przeciętny klient korzystający z usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Podejmując decyzje o zakupie domu czy mieszkania, podejmujemy równocześnie decyzje o powierzeniu naszych losów w ręce obcej osoby, ufając iż mamy do czynienia z profesjonalistą, który sprawnie i bezboleśnie przeprowadzi nas przez cały proces zakupowy (więcej). Profesjonalistą, który pomoże nam zrealizować nasze plany, nasze marzenia związane z posiadaniem własnych, czterech kątów. Co jednak w sytuacji, w której pośrednik w obrocie nieruchomościami nie dopełnił swoich obowiązków należycie i jego uwadze umknęły bardzo istotne szczegóły dotyczące nieruchomości na przykład? W konsekwencji zamiast cieszyć się z fakty zakupienia wymarzonego domu, będziemy musieli się borykać z nawarstwiającymi się problemami, pochłaniającymi czas, pieniądze i nerwy. W takiej sytuacji, klient ma prawo zwrócić się do ubezpieczyciela, z żądaniem pokrycia strat na jakie zostaliśmy narażeni.

Mając powyższe na uwadze, warto przed podjęciem współpracy z pośrednikiem sprawdzić na jaką wysokość opiewa jego polisa OC pośrednika w obrocie nieruchomościami. To bowiem od wysokości tej sumy zależy faktyczne bezpieczeństwo naszych interesów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>