Gdy kupi się nieruchomość, która staje się źródłem problemów

Czasem bywa tak, że naszym zdaniem trafia nam się prawdziwa okazja na rynku nieruchomości. Zupełnie niespodziewanie znajdujemy, więc dom położony w urokliwej, malowniczej okolicy, czy też działkę w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. W takiej sytuacji górę biorą emocje, bardzo chce się skorzystać z takiej okazji, zanim ktoś inny nasz ubiegnie. Działając pod presją czasu, będąc dodatkowo nakręcony emocjami – decydujemy się na zakup, nierzadko nie sprawdzając dokładnie, czy wszystko jest z tą nieruchomością w porządku.

Niemiłe zaskoczenie

Ubezpieczenie pośredników w obrocie nieruchomościami ma przede wszystkim na celu ochronę interesów klientów

Autor zdjęcia: Hotels-HPRG

Niestety, może okazać się tak, że okazja, na którą trafiliśmy wcale nie jest tak wspaniała, jak nam się z początku wydawało. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka, na przykład:

  • nieruchomość jest zadłużona,
  • ma nieuregulowaną sytuację prawną,
  • działka jest skażona, bo składowane były na niej i w jej sąsiedztwie niebezpieczne i toksyczne odpady,
  • etc.

Czy w takiej sytuacji jesteśmy całkowicie bezradni? Czy może posiadamy możliwość dochodzenia swoich praw?

Odszkodowanie z ubezpieczenia pośrednika w obrocie nieruchomościami

Wiele zależy w tej materii od tego, czy korzystaliśmy z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami, czy też nie. Jeśli tak, zbawienne w takiej sytuacji są ubezpieczenia pośredników w obrocie nieruchomościami. Do jego posiadania zobowiązana jest każda osoba, posiadająca uprawnienia do wykonywania zawodu pośrednika.

Ubezpieczenie pośredników w obrocie nieruchomościami ma przede wszystkim na celu ochronę interesów klientów. Zdarzyć się, bowiem może, że zostaną oni poszkodowanych na skutek zaniedbań, lub też błędów pośrednika w obrocie nieruchomościami. Pośrednik zobowiązany jest, bowiem do tego, by zweryfikować istotne kwestie związane z nieruchomością, jej stanem prawnym i tak dalej. Jeśli tego nie zrobi, bądź też nie zrobi tego wystarczająco dokładnie, przez co nie ujawni swoim klientom istotnych kwestii, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji o dokonaniu zakupu, poszkodowani klienci posiadają prawo ubiegać się o odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiona została polisa ubezpieczeniowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>